förstoringsapparat. filter.

jag har precis börjat fotografera och framkalla i mörkrum, efter säkerligen 5 års uppehåll. innan så använde jag durst 670c [förstoringsapparat], vad jag minns. då använde jag 'rattarna' [är det magenta, yellow och blue?] för att ställa in kontraster. eftersom det ger lite mer valmöjlighet än de fasta filtrena som finns på de apparater som jag tänker jobba med nu, så undrar jag vilka spann jag ska ställa in filtret på för att få hårdhet 1, 2, 3, 4, 5?
jag vill arbeta på mitt gamla sätt med att man ställer in rattarna, och inte genom fasta filter.
jag kör enbart svartvitt, ska sägas.
tacksam för svar! :)
//Rickard
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips