Hela turen finns beskriven med karta och bilder på hernrup.net Sarek 2008
Mycket fina foton från din tur. Vädret gjorde verkligen landskapet rättvisa och det är underbara vyer du har fångat. Vadet nedanför Smaila finns också med. Tack!
Hela turen finns beskriven med karta och bilder på hernrup.net Sarek 2008
Det kommer troligen att vara lika glest med folk i Sarek ändå så varför skulle det "stoppa" dig och dina vandringar? Det kommer säkert bättre lösningar som möjliggör bra mobiltäckning överallt om 10-20 år och det är väl bara bra ur en säkerhetssynpunkt. Alla har eller hyr nog inte satellittelefon när de ska iväg utanför täckning idag.
Dina båda inlägg fungerar fint.Eftersom jag inte kan hitta mitt eget inlägg som jag skrev igår så skriver jag ett nytt:
Finns det någon uppföljning av denna tråden? Gick det bra att vada över Guohperjåhkå i höjd med Nasasjavrre och de efterföljande jokkarna åt nordväst? Jag planerar att vandra norråt från Alkavare i sommar mot Låvdak.
Mvh