FLATEN

  • Trådstartare Anonym från gamla forumet
  • Start datum

Anonym från gamla forumet

Gäst
Det är allmänt erkänt att vissa turer (läs Kojak, Baretta, Colombo) på Flaten är "mjukt" graderade. Detta gäller naturligtvis inte alla turer men här följer en lite mer korrekt gradering över de omtalade lederna:


Kojak 7c/7c+ , Colombo 7c+ , Baretta 7c+/8a


Man måste ha överseende med att Stockholmsföraren kom ut för flera år sedan och att lederna då inte hade fått sin grad konfirmerad.
Det ska dock tilläggas att övriga leder på Flaten i regel håller sin grad.
 

Mr Magoo

Gäst
ok

jaja , hej och hå luden tå snipp snopp gummi propp.
och tomten bor på nordpolen ......
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

kalle.anka@hotmail.com (arne)

Gäst
Soft

Klart som fan att det är soft graderat. Alla vet ju det.
 

CfC

Gäst
Ja visst..

..gör bara som Dalarambo, cementera upp några stenar så blir det ännu lättare. Han kom uppenbarligen inte upp...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips