Firning?

Detta är väl beroende på väderförhållandena. Är det ett stort gäng som måste fira av en abalakobankare så kan ju den frysa rätt ordentligt. Jag skulle rekkomendera att lämna en bit repsnöre. Det genererar naturligtvis också mindre friktion, vilket kan vara bra om firningen inte är direkt vertikal, det ligger lite snö eller mixade passager på väggen ner osv. Ett tips till är att i stället för att "hooka" resnören med något vasst så kan man använda wajern från en liten kilsäkring, det funkar utmärkt att slinga snören och dra den upp. Man har ofta lite klipp-säkringar med sig på alpina turer, så kilar finns till hands.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips