Fingerskador

Hej,

Jag har, enligt läkare, en inflammation i senskidorna på långfingrarna. Skadan sitter ungefär där fingret börjar och handflatan slutar.
Detta verkar vara en vanlig klätterskada men nu har jag dragits med det i ett halvår då jag undvikit klättring utan vidare resultat. Läkarna verkar antingen inte vilja göra något åt det eller inte tro att det går. Och de direktiv jag fått är antingen att använda fingrarna så lite som möjligt eller att göra så mycket lätta övningar jag kan.
Vore tacksam om någon kan ge lite praktiska tips om vad man kan göra för att läka fingrarna eller rekommendera en lämplig läkare/sjukgymnast.

/Daniel
 
Voltaren

Hejsan,

Nu ska man ju inte hålla på och exprimentera på egen hand utan låta doktorn avgöra. Men har doktorn sagt att det är en inflamation borde den gå att behandla med anti-inflamatorisk salva. På kontinenten köper man sånt på apoteken, trodde nog att man kunde göra det i Sverige också.
Själv använde jag sådan salva när jag höll på med kampsport för några år sedan. Då stukade jag nämligen tummarna titt och tätt.
Kolla med en budoklubb vet jag, dom stukar säkert tummar dom också.

Lycka till

Bengt
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips