Extra liggunderlag i cellplast under det uppblåsbara liggunderlaget

Har läst om en del som använder ett tunnare, avkortat lätt cellplast underlag under sitt uppblåsbara liggunderlag. Jag gillar att man får den extra säkerheten ifall det uppblåsbara inte skulle gå att laga "i fält", det är lätt att sitta på under dagen och skydd mot eventuella oupptäckta föremål samt extra isolering mot markkyla. Mitt liggunderlag är dessutom ett par cm kortare än jag så det är alltid skönt att lägga hälarna på något, även om det inte är ett krav.

Sett att flera använder sig av tunna från t.ex Jysk etc men att det verkar har öppna celler och om det blir blött så tar de ett tag innan det torkar. Funderar på om detta från Biltemas med aluminium kanske skulle kunna vara bättre på att motstå väta? Eller om någon här inne rent av provat det och har en åsikter kring denna typ av användning?

Mitt huvudliggunderlag är ett Thermarest Trail Pro Regular Women, R-värdet ligger på 4.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Backpackinglight.se har ett som heter Sarek UL pad 7mm.
Det står att det väger 120 g, men mitt väger precis 100 g. 200x50 cm.

Det är slutna celler. Däremot är inte ytan "smält" och "glatt", så det blir lite fukt på ytan. Det suger dock inte åt sig vatten som jysks liggunderlag gör.
Det är dock väldigt ömtåligt. EVA är hållbarare, men väger mer.
 
Köpte ett sånt här: https://www.exped.com/sweden/en/product-category/mats/doublemat-evazote
Har skurit till ett par sittunderlag och även som du nämner ett litet, kort "liggunderlag" som kan användas vid raster, som extra säkerhet under det uppblåsbara och i värsta fall som nödunderlag vid liggunderlagspunka.
Har kollat på detta, ser riktigt bra ut dock lite saftigt pris för min del. Har sett att Extremtextil verkar ha samma fast betydligt billigare men inte i lager just nu.
 
Backpackinglight.se har ett som heter Sarek UL pad 7mm.
Det står att det väger 120 g, men mitt väger precis 100 g. 200x50 cm.

Det är slutna celler. Däremot är inte ytan "smält" och "glatt", så det blir lite fukt på ytan. Det suger dock inte åt sig vatten som jysks liggunderlag gör.
Det är dock väldigt ömtåligt. EVA är hållbarare, men väger mer.
Tack! Det håller säker bättre än Jysks så lägger till det på listan av alternativ
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips