Dunjacka för 6000m+

Hejsan, Jag är riktigt dålig på detta området, har försökt söka genom forumet men jag hittar dessvärre inget, kanske bara söker på fel ord.

Hur som helst så söker jag tjock dunjacka som klarar riktigt kallt och hårda vindar för toppar över 6000m +

Har planerat in att bestiga Island peak under oktober. Sen har jag andra berg dom kommande åren som jag planerar in så tanken att hyra är inte aktuellt

Har kollat lite på Mountain Equipment, deras jacka verkar vara riktigt bra tror den jag såg på hade 700-750 fill power, men var mycket mer dun än vissa jackor med 800 fill.. ME hade en "värsting" modell på 800-850fill som var rena skräpet om man jämförde med den "mindre" modellen.

Krav, inte ta allt för stor plats nerpackad, inte väga över 1.6kg, man ska kunna röra sig i den och tåla vindar ev regn? Sen ska dunet hålla sig på samma plats! Inte kunna åka omkring och ge köldspottar.

Förslag? :(
 
Kan inget om vad bergbestigning ställer för krav men kolla här så får du kanske tips på vad som finns på marknaden. Betalvägg men översikten / modeller är tillgänglig för alla.

https://backpackinglight.com/lightweight-winter-down-parka-reviews-and-state-of-the-market-report/

Ceres SV är en av de (få?) som går att köpa i butik i Sverige. Jag har den och har varit nöjd på tälttur på fjället, liftburen skidåkning i minus 20 och vardagsanvändning. Den har windstopper så helt vindtät och står emot en del väta.

Uppdatering: angående fill power är det ett mått på dunets flufflighet. Man behöver veta både fill power och fill weight (hur många gram dun) för att kunna uppskatta hur tjock (varm) plagget är. Förutom tjockleken är det viktigt hur den är sydd (du vill ha "box wall" dvs ej genomsydd) och yttertygets egenskaper (vindtät osv).
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Har Marmots gamla modell av 8000m Parka, den är så varm så jag kan inte använda den till vardags när det är varmare än -25...som förstärkningsplagg i -40 funkar den dock bra:)

RAB har oxå en 8000-modell som verkar likvärdig.
https://www.bergfreunde.se/rab-expedition-8000-jacket-dunjacka/

Roberts verkar ha en polarmodell där du kan välja FP.
https://roberts.pl/index.php?l=en&p=_katalog&i=_polaris#img

Rumänska Nahanny hittade jag i helgen när jag googlade elefantfotsovsäck...
http://nahanny.com/en/home/27-pufoaica.html
 
Planerar du några större berg eller något mer nordligt äventyr t.e.x vintertur i Sarek? I sånt fall skulle jag slå till på nått rejält men för 6000 m i Nepal behövs det inga värsting dunjackor tycker jag.

Var på Island peak, Mera och Lobouche East förra året och tog aldrig på mig dunjackan annat än i basecamp som mysplagg. (Ullunderställ, Patagonia Nano p/o och skaljacka var på under bestigningarna).

Sen är det ju klart att man vill ha en rejäl jacka, men köper man t.e.x en Haglöfs Belay hoodie så klarar man sig mer än väl.

Jag hade dunjacka ifrån Outdoor research som vägde omkring 700 g med 700 fillpower.

Av dom 8000 m jackor jag känt på av Marmot, TNF o.s.v tycker jag Mountain Hardwears Absolute Zero jacka känns mest gedigen.

Och kolla att jackan inte är genomsydd, håll upp den mot en lampa och kolla så man inte ser igenom sömmar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips