Cykla till Sydafrika - medresenärer?

Hej!

Jag är ny på forumet och ännu så länge en oerfaren långcyklist. Jag har rest runt en del i världen men har sedan en tid känt att det är något som saknats i mitt resande, nämligen den optimala friheten samt utmaningen.

Därför har jag tänkt mig att ta mig härifrån ner till Sydafrika på cykel med början i september. Jag planerar att åka genom Östeuropa till Istanbul, genom Syrien och Jordanien till Egypten och sedan söderut mot Sydafrika med fotbolls-VM i juni 2010 som slutmål. Även om jag hoppas kunna cykla hela vägen så kommer jag inte ha någon prestige i det, utan kommer slänga på cykeln på tåg eller buss om tiden är knapp, orken tar tillfälligt slut etc.

Är det någon som har liknande planer får ni gärna kontakta mig då det skulle vara kul att dela den här upplevelsen med någon, även om det bara skulle gälla en del av resan!

Mvh Mathias
 
Kommer att cykla fran Egypten ner till Sydafrika med start December eller Januari, dock inte ensam. Vi kan ju alltid halla kontakten med varandra med tips om olika resvagar osv och vem vet, kanske mots pa vagen ner.

Mvh Daniel
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Cykling höst 09

Tjenare Mathias
Jag hade tänkt att till hösten (september) ge mig ut på en lite cykelresa. Min plan är att cykla genom europa (sverige-danmark-tyskland-tjeckien-österrike-rumänien-ungern-bulgarien-grekland) för att senare ta ett flyg till australien. vore grymt kul med sällskap. hör av dig om du är intresserad.
MVH edvin
070-468 67 93
edvin_kimsjo1@hotmail.com
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips