• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Cykelevent bara för tjejer

Bimbo-Bikers och Ett Annat Lopp arrangerar Hitta Din Träningskompis i Rudans friluftsområde (vid Haninge Centrum) den 27 Maj 2004 kl 18.30.

Läs mer om detta hos Bimbo-Bikers: http://bimbobikers.juretic.nu/special/hitta_din_kompis.html
eller hos Ett Annat Lopp: http://www.ettannatlopp.nu/hdt

Tanken är att alla tjejer som vill pröva MTB eller redan är bitna ska kunna hitta någon att cykla tillsammans med som ligger på samma nivå som de själva.

Fokus ligger helt och hållet på att ha roligt, umgås och lära känna andra tjejer som kanske kan bli framtida träningskompisar.
Du behöver varken vara med i Bimbo-Bikers eller någon cykelklubb för att vara med. Har du en mountainbike och vill lära känna andra tjejer att cykla med, så är detta tillfället för dig! Kom hit och prova att cykla med oss.

Efter cyklingen bjuder Ett Annat Lopp och och Bimbo-Bikers på korvgrillning över öppen eld. Ev. kommer det även en utställare med tjejspecifika cykelprylar.

Kommunikationer och vägbeskrivning hittar ni på HDT siten hos Ett Annat Lopp

För mer information, kontakta:
Mattias Lindström, mattias@ettannatlopp.nu
Karin Treviranus, karin.treviranus@telia.com
 
Reportage från eventet

http://juretic.nu/gallery/hdt_04 finns lite bilder från gårdagen, för er som är nyfikna!
Titta även in på http://www.ettannatlopp.nu/hdt där det finns bilder och ett kort reportage.

Tack till alla som kom och stort tack till Tellus, North American Flyers och Craft.

Största leendet igår var definitivt Karin T när hon testade en av Moots cyklarna. Hon bokstavligen studsade fram med ett enormt leende på läpparna.

Alla ni som tvekade eller hade annat att göra så att ni missade HDT kommer få en ny chans i höst. Ses vi då?

/Mattias
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips