Cykel med dubbla cykelstöd

Hej! Surfade runt lite och hittade en bild på en långfärdscykel som hade ett cykelstöd på bakre ramtriangeln samt en på främre pakethållaren (som såg ut att vara en Tubus Cargo). Tyvärr söp jag bort adressen och kan inte hitta den igen.. Sedan är set så att jag har en Tubus Swing och den är ju lite annorlunda till utförandet. Är det någon som vet ifall det finns någon pakethållare som man skulle kunna montera fast på en Tubus Swing? Det verkar väldigt käckt med två pakethållare, jag har tröttnat på att lägga cykeln på backen, luta den mot ett träd etc. bara för att se den välta när frampackningen följer tyngdlagen...
//Magnus
 
Ang. Stöd

Cykeln du såg var troligen en Koga-Miyata: http://www.koga.com/
Deras touringcyklar(trekking) säljs med ett stöd monterat på lowridern som är en modell kallad Ergo. Denna tillverkas av Tubus:
http://www.tubus.net/eng/index.php
Från de Kogacyklar jag sett verkar det som att den Ergo Koga använder är försedd med en fästplatta ifrån fabrik för att förstärka rören i lowridern och underlätta montering av stöd. Har inte funnit denna lowrider till salu separat men kanske går det att ordna om du kontaktar någon av företagen.

Fördelen med ett stöd är många. Ofta finns det inget bra ställe man kan luta en full lastad hoj mot när man behöver det utan man måste gå en bit bort. Är man då ute på en solotur måste man ofta både låsa cykeln och avlägsna ev. stöldbegärliga saker för varje stop.

Tyckte att ett centralstöd var en bättre lösning än två och köpte därför ett ESGE dubbelstöd ifrån SJS i England:
http://www.phred.org/~josh/bike/esge2leg.html
Det var mycket gediget och fiffigt men klarade inte av den sneda belastning det kan bli när man ställer cykeln på stenigt och ojämnt underlag. Ena benet bröts ganska snart av och senare upptäckte jag även att rören i bakgaffeln på ramen hade pressats ihop av det smala klammerfästet och jag tvingades byta ram. Det bör därför inte användas på ramar med reducerade stålrör eller aluminium!
http://www.utsidan.se/medlem/album/visa.htm?ID=6450

Hade efter den resan vissa funderingar på att skaffa ett nytt och hittade då flera kraftiga varianter i stål ifrån en tysk tillverkare som heter Hebie:
http://www.medientechnik-kunte.de/hebie/
http://www.hebie.de/hebieweb/upload/pdf_8_10_2.pdf
http://www.duells.se/katalog/product.asp?main_dept_id=4219&dept_id=4808&pf_id=9115&language=1053
http://www.hebie.de/hebieweb/upload/pdf_8_2_1.pdf

Mailade Hebie som hänvisade till Duells, men när jag försökte beställa igenom en butik blev det stop. Det fanns inte i sortimentet trots att de är importörer och har en bild på sin hemsida. På mitt mail svarade man att det inte går att ta hem enskilda exemplar! Läget kan ha ändrats nu men skall man ha tag på dessa stöd är det nog säkrast att vända sig till någon tyska nätbutik!

Förstår inte riktigt hur du menar när du frågar om det finns någon pakethållare som kan monteras på din Tubus Swing!? Den modellen är specifik för dämpargafflar och då är det nog bäst att hålla nere packvikten så mycket som möjligt. En extra "hylla" eller liknande att packa på bör du nog undvika.

--- "To Infinity ------- _o
--- and Beyond! --- _\ \>
--- Roam Free!" -- (_)/(_)
¤ø,,,,ø¤º°`°º¤ø,,,,ø¤º°`°¤ø,,,,ø¤ºº°`°¤ø,,,,
[Ändrat av theDude 2005-06-14 kl 20:21]
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Tack för tipsen! Jag har en Hebie monterad därbak och den funkar fint, köpte den på Globetrotter för någon vecka sedan. Centrumstöd har jag aldrig funderat så mycket på och efter att ha sett din bild med den pajade ramen blir man ju lite avskräckt. Hebies variant kan vara bättre än den du hade, generellt tillverkar tyskarna bättre cykelprylar än andra.
Verkar som att jag får nöja mig med ett stöd men det ska nog funka fint. Ang. Tubus Swing så brukar jag packa omkring 10 kg på den om man även räknar en fullpackad styrväska och pakethållaren i sig klarar detta utmärkt. Dock blir dämparen lite stingslig ju mer packning man har. I hög fart wobblar den gärna och det är många nedförsbackar man fått hålla i sig rejält mycket i styret.

//Magnus
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips