Bohuslän

Mikael

Gäst
Är det någon som vet om det är Klätterförbud
på Hallinden i Bohuslän?
Hur är klättringen i Bohuslän? Har hört att bästa klättringen i Sverige ska finnas där, är det överdrivet?
 

Björn

Gäst
Fåglar och svåra sprickor

Det är säkert fågelskyddat just nu, men det finns ju så mycket mer att klättra!


Ja, Bohusbältet mellan Lysekil och E6'a bjuder på klättring i Sverigetoppen. Störst behållning har man nog om man kan leda grad 6 naturligt säkrat.


...men det är nog inte riktigt lika bra som Tunaberg....


Vänliga hälsningar


Björn
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Fågelskydd!

Det råder "klätterförbud" på Hallinden fram till den 15 juli p.g.a. fågelskydd. Visserligen har ingen sakkunnig kunnat verifiera förekomsten av några speciellt skyddsvärda fåglar där men enligt bonden som äger marken skall de finnas!


Om det finns högklassig klättring i Bohuslän? Absolut men precis som Björnen konstaterade så har man störst behållning om man kan leda åtminstone 6- på naturliga säkringar. Helt bultsäkrade leder är lätträknade - åtminstone i norra delen.


Fast man kan ju alltid topprepa som jag tycker är ett betydligt underskattat nöje ;-)


Mvh Lars
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips