Björnmöte

Igårmorse tog svärgubben med sig geväret och gick ut i skogen, tanken var att försöka locka till sig en älgtjur. Han satte sig på en liten kulle med utsikt över ett hygge med ungtall. När han suttit en halvtimma och lockat så får han se nånting nedanför kullen. En björn, en stor en, björnen ställer sig upp och vädrar kraftigt på 7-8 meters avstånd, anar så oråd och sticker sin väg.
Jag försökte få ur gubben om det luktade konstigt från brallorna på hemvägen, men han slog bort alla dylika påståenden.

Och själv satt man på kontoret..uff..men på lördag snurrar lottokulorna igen, då jäklar...

/BAX
 

Avslmedl

Avslutat
Lyckliga ni. Att bo i trakter där ni har chans att träffa på björn på detta viset måste vara något extra.
Eftersom jag själv bor betydligt längre söderut har jag aldrig fått uppleva något sådant. Däremot har jag sprunget på vildsvin vid ett par tillfällen, fast det smäller ju inte lika högt.

/g
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.