Bjälken i ögat..

Svenskar rasar över det norska beslutet att skjuta av nio vargar. Uppmaning till "bojkott" av Norge.
Men hur står det till på våran sida rösena då? Visst skall vi "tillåta stamarna att öka till livskraftiga nivåer", men vem är det som tillåter vad? Järven har varit fredad i vårat land i 32 år, ingen har förbjudit den att öka, men den går tom tillbaka i numerär. För samtliga stora rovdjur har en omfattande tjuvjakt påvisats, vilket förmodligen är en del av förklaringen. En annan är förmodligen att järv lixom fjällräv behöver andra rovdjurs kadaver för att överleva.
Min poäng är att det förmodligan faller fler rovdjur för olagliga kulor i Sverige, än dessa nio lagliga i Norge. (skoter och pistol är inte mycket trevligare än helikopter och hagelbössa.)

Se inåt!

/Per
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
njoo..

Hur starkt "beroendet" är beror förstås på flera faktorer, och är inte heller helt klarlagt. Man vet däremot att järv ofta "snyltspårar" andra stora rovdjur, med hopp om att ta del av dessas lämnade byten, och att den kan uppträda rejält aggresivt vid ett kadaver. Det är också ett av få rovdjur som är anatomskt anpassade för att kunna tillgodogöra sig as och benrester, med bl.a. ett extremt starkt käkparti. Man vet också att järvens förmåga att själv slå tex ren är starkt begränsad av snöförhållanden; optimalt är en skare som bär järven men inte dess byte.
Visst är det så att en viss järvindivid nog kan överleva utan andra stora rovdjur i området (jag kanske uttryckte mig fel), men det kan ändå tros vara en faktor som bidragit till att populationen inte tillväxt som man väntat sig efter att den fredades.

/Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips