Bila in i Norge efter fjällvandring Jämtlandsfjällen.

Även att sätta upp tältet i naturen vid sidan av vägen brukar aldrig vara ett problem i Norge för en natt. Är det inom synhåll från något bostadshus är det lämpligt att fråga om lov, men jag har aldrig blivit nekad (förutom en gång när vi av misstag slagit upp tältet ovetande ovanpå en norsk ubåtsbas i Lofoten:cool:)
 
Enligt min åsikt är denna väg klart vackrare än att "bara" köra E6:an rakt av. Men medaljens baksida är att det lätt tar dubbelt så lång tid. Vägarna ute på västkusten är mycket kurviga för att uttrycka det milt. Så man bör ha gått om tid. Dessutom är vädret ofta sämre ju längre väster ut man kommer, vilket också kan påverka vägvalet.

/ Stefan

Och då ska man komma ihåg att även på E6 är det en prestation att snitta 80 km/h när man kommer norr om Lillehammer...! :)
Allvarligt talat, räkna med att allt tar mycket längre tid än du tror. Jag skulle gärna köra hela Norge-kusten, men tvivlar på att 4 veckors semester skulle räcka till.

För den som ska köra Geiranger-Trollstigen skulle jag rekommendera att köra från söder till norr, men det blir väl åt fel håll för dig?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Tack för alla svar! Fantastiskt med ett sådant forum som Utsidan med snabba och initierade svar. Vi får se hur mycket vi hinner med på cirka 1 vecka - men Norge finns ju kvar!
 
Efter senaste turen i Lunndörren, körde jag hem över Röros och Femunden och ner längs Trysilelva (Klarälven) och in i Värmland. Mycket vackert kring Femunden och utmed älven. Röros var också en fin upplevelse. Mycket gemtyligt. Rekommenderas!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips