BERGANS TROLLHEIMEN jacket

Har inte testat just modellen Trollheim men har en annan jacka från Bergans (Anatomic LV) som jag är mycket nöjd med. Membranet som används i jackorna är ju Dermizax och det är grymt bra på att andas samtidigit som både vind- och vattentätheten är över godkänt. Dessutom så är materialet nästa lika mjukt och stretchigt(?) som ett soft-shell material.

Bergans gör gedigna kläder som känns bra i kvaliten. Typ som gamla fjällräven grejer, håller i 30 år...
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips