Benmuskler (kroppsvikt)

Knäböj tycker jag annars är en bra övning, och om man vill öva uthållighet kan man göra utan vikt. Jag gör 200 stycken utan uppehåll och det tar cirka 6 minuter.

Ett bra trick för dynamiska övningar typ knäböj kan även vara Tabataintervaller.
20 sekunders aktivitet, 10 sekunders vila, 8 repetitioner. Som varje normalbegåvad förstår, 4 minuter totalt. Väl investerad tid!
Om närhet till dator, surfplatta, smartphone eller musikspelare, finns det gott om hjälpmedel för att hjälpa till med intervallen, så kan man slippa titta på siffrorna på en klocka utan istället koncentera sig på att ösa på. Sök på internet, och du skall finna!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Vid senaste PT-timmen tog jag bl a upp frågan om alternativövningar till den som inledde tråden. PT:n har svar på allting! För benen ihop, inta läget och lyft den ena foten - helst ska man förmodligen sträcka benet rakt ut. Det tog en liten stund att finna balansen,
och komma över känslan att glida ned mot golvet,
sen har jag prövat med benen växelvis, till en början 5 gånger på vardera, och kanske 20-25 sekunder. Det känns bara som början.


Han gick även igenom utfall, något som jag lagt åt sidan tidigare, t ex hur vet man när knäet är rakt över foten osv.? Han förklarade bra hur man ska tänka, men den övningen är ju inte tiondelen så rolig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips