Autoroute på amerikansk Garmin 60

I avvaktan på att Sportmanship skall få tummen ur och leverera City Select 6 så har jag roat mig med att försöka få apparaten att göra några rutter i Amerika, men inte lyckats.

Varje gång jag försöker så avslutas det hela med ett felmeddelande som säger att det inte finns några vägar i närheten. Det verka omöjligt att lura GPSen att jag befinner mig i Amerika. Den åtevänder hela tiden till den senaste positionen här hemma i Sverige där jag stängt av den.

Någon som lyckats?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Fantastiskt

Det fungerar! Jag har suttit flera timmar för att komma på hur man gör. Hur kom du på det?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.