Att länka in information i inlägg?

(Sabba inte denna tråd med massa off-topic - diskutera svenska alpinister. Jag raderar de otillåtet publicerade bilderna.)

(Jag tog bort bilder för att de med största sannolikhet var publicerade utan tillstånd - skägg eller inte. Upphovsrättslagen ni vet. Den som inte Blondinbella gillar ;.)

För första gången har jag fått något raderat när jag skrivit något i ett forum och blev helt ställd?

Alltså är det förbjudet att länka in material från andra hemsidor i den trådlösa världen? Vad menas med publicerade utan tillstånd, hur fungerar det?

Skumt att just dessa försvann, då jag tidigare ett flertal gånger länkat bilder från andra sidor?
 

clindh

Forumvärd
Såhär funkar det:

Det är alltså ett brott mot upphovsrättslagen att själv publicera en bild utan tillstånd från upphovsrättsägaren, precis som det är ett brott att dela ut ett gäng MP3-med musik på Internet utan tillstånd.

Att ladda upp bilden här eller länka in den via <img>-tag - dvs så att den syns inom Utsidans ramar räknas båda som en ny publicering och inte tillåtet. Det är du själv som blir huvudansvarig om det skulle bli tvist, men Utsidan har ett delansvar att ta bort sådant material.

Att däremot länka till en sida på en annan sajt där bilden ligger är helt OK., tex såhär:
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/1408799.htm
Där visas alltså bilden på sitt ursprungliga publiceringsställe.

Att bara länka till själva bilden - en sk djuplänkar - tex direkt till en JPEG-bild på en annan sajt är dock mer vanskligt.. Bilden visas ju då utan information om vilken sajt den ligger på, eller vem som fotograferat den - den hamnar utanför sitt sammanhang och det kan komma att tolkas som en ny publicering om det skulle bli en konflikt med upphovsrättsägaren - så vi rekommenderar inte att göra så.

Ja det finns bilder här och där som lagts ut utan tillstånd av fotografen, men det är alltså inte tillåtet - det står i forumreglerna. Vi letar inte igenom forumet men när det påpekas för oss så tar vi en titt.

Upphovsrättslagen för den som vill fördjupa sig:
http://www.notisum.se/rnp/SLS/lag/19600729.HTM
 
Senast ändrad:
Ja det finns bilder här och där som lagts ut utan tillstånd av fotografen, men det är alltså inte tillåtet - det står i forumreglerna. Vi letar inte igenom forumet men när det påpekas för oss så tar vi en titt.

Så om jag tar mig tid och påpekar (lägger anmälan) på dessa inlägg som jag gjort, kommer Ni att ta bort dem då?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

clindh

Forumvärd
Så om jag tar mig tid och påpekar (lägger anmälan) på dessa inlägg som jag gjort, kommer Ni att ta bort dem då?
Bilderna isåfall, och speciellt om det är någon bild jag tror någon fotograf kommer att göra anspråk på. En produktbild tex en rygga från en tillverkares sajt är inte lika allvarlig som tex ett porträtt på en känd klättrare. Inför lagen är det lika egentligen, men lite flexibilitet försöker vi ha.

Kom ihåg att det alltså är du som är ansvarig, om det nu skulle bli så illa att en fotograf vill ha ersättning för publiceringen - som hände med tex Blondinbella som tog en bild från Dagens Medias webbsajt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips