Ange position vid 112 etc

Och inte blir det enklare av att trafikflyget tydligen använder notationen DD MM.MMM. Finns det någon annan som gör det? Inte larmtjänst i alla fall. Jag frågade vid ett larm om DD MM.MMM är OK och fick svaret javisst! När jag uppgav positionen så protesterade operatören: "Decimaldelar kan inte vara större än 60". Suck!

Fast trafikflyget är helknäppt. Enligt min kompis som är SAS-pilot så gäller:

Fart är i knop, sjömil pr timme. Höjd i fot (feet), alltså 12 tum! Och över en vis höjd uppges höjden i hundratals fot (s.k. Flight Levels). För inte att nämna datum för höjd: lokalt lufttryck på låg höjd och standard (1013,2 hPa) på högre höjd. Och distanser: sjömil på längra distanser och meter på kortare (typ inom flygfältet). Inte lätt.

Undrar vad militärerna i Herculesplanet uppe i Kebenekajse använde för koordinater & höjddata. Om det på kartan står 2123 m höjd och dom tror att det är fot? Inte bra! 5 döda.

Undrar vad militärerna på marken använder. XXXXX YYYYY i Sverige och något annat i Norge? Säkert inte samma som helikopterpiloterna som letade i alla fall. Total förvirring!
 
Senast ändrad:
Varför behöver man ens uppge positionen till larmoperatören

Orsaken till att så många mobiler har GPS var inte ursprungligen för att det är kul, utan orsaken var E911 kravet ifrån USA som kräver att man skall kunna lokalisera en person som ringer SOS via mobilen (finns lite olika lösningar men GPS fungerar även om man bara har en mobil mast i närheten)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Varför behöver man ens uppge positionen till larmoperatören

Orsaken till att så många mobiler har GPS var inte ursprungligen för att det är kul, utan orsaken var E911 kravet ifrån USA som kräver att man skall kunna lokalisera en person som ringer SOS via mobilen (finns lite olika lösningar men GPS fungerar även om man bara har en mobil mast i närheten)

Så vitt jag vet kan inte SOS alarm plocka ut en GPS position ur samtalssignaleringen från en mobil. Har du koppling till endast en mast så kan du i värsta fall på SOS få en position som är en cirkel på flera kilometer. Om du läser mitt inlägg på sidan 2 (15/2 kl 1532) i denna tråden så har vi redan avhandlat precisionen i positionering via endast mobilnätet - kan du triangulera med flera master och helst icke-omni-direktionella,dvs riktade så får du bättre position. Om du kan mäta tid mellan mobil och mast så kan du även då avståndet till masten (radiovågor har konstant hasighet) och detta kallas "timing advance" och kan göras oavsett mobil och utan mobilägarens aktiva deltagande. Men SOS kan inte be din mobil om en GPS-position över mobilnätets signalering.

På grund av precision på i värsta fall kilometer bör du alltså ange position till SOS alarm.

Andra hållet fungerar det däremot: din mobils GPS kan ta hjälp av mobilnätet för att få en grov position (snabbare än GPS-sateliterna) och därmed få en fix snabbare. Detta kallas ofta a-GPS=assisted GPS.

/Patrik, på ett stort svenskt telekommföretag
 
Ang signal vid olycksplats...

Enligt uppgift från ledaransvarig inom SSSK vid ledarträffen förra veckan kommer samtliga ledare att utrustas med signalbloss till nästa säsong. Sen är det bara att hoppas att de fungerar när vi kommer i skärpt läge. Den som testades förra veckan funkade dessvärre inte. Vänligen Dag
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips