alger

Hvordan er det med algeforekomsten i Stockholm's skjærgård for tiden? Skal på en 10 dagers tur i midten av august.Vil det event. bedre seg innen den tid?

Erik
 
Stockholm vet jag inte, men S:t Anna är bra

Det verkar som algblomning är över för denna gång. Algerna har helt enkelt käkat upp all mat plus att vädret har slagit sönder det som låg där förut.

Vi paddlade i S:t Annas skärgård, nere utanför Norrköping och där hade det mest försvunnit.

Men har inga exakta uppgifter om Stockholm. Det går alltid att hitta platser utan alger beronde på hur det blåst...

Ha det skönt!
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Algrapport

Åkte ångbåt tur o retur från Gräddö till Norrpada i norra skärgården i söndags, såg inga alger.
 
Fosforhalterna är nu så låga att algblomningen antagligen är över för i år, enl. informationscentralen för egentliga östersjön. Därför vågar jag påstå att vattnet blir fint i augusti.

/Staffan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips