5-6dagars vandring i sverige/norge förslag?

Hej! Nån som har tips på en bra tur mellan 5-6 dagar(exklusive resdagar) v34 i Norge eller Sverige? Kommer åka dit med bil så letar efter en tur med samma start och slutpunkt.
Kommer sova i tält.
 
Kan du precisera önskemålen lite mer så tror jag du får bättre svar. Annars kan det vara svårt att ge dig förslag. Varifrån reser du? Har du tänkt dig Lappland eller är det ok med sydligare fjäll? Vill du gå på led eller i terräng? Vill du ha stugor inom räckhåll? Och kanske lite andra tankar du kan ha.

Hälsn Pelle
 
Ok :) fjällvandring vart som helst i Norge /Sverige. Eller kanske inte från Ramundberget då vi vandrat där förut. Inget behov av stugor då vi kör tält. Både ledande och oledade förslag är av intresse. Det enda viktiga är egentligen samma start och slut och att man kan klara rundan på 5-6dagar. Kan ju även komma med förslag på fina områden så kan jag själv lägga upp en rutt där.

Ska kolla gränslandet:)
 
Sulitielma runt

Beroende på hur van du är på att vandra och hur beroende du är av stugor så är ju ett alternativ att parkera bilen på Ny Sulitelma (DNT-hytta) och gå ett varv runt Sulitelma. Turen kan nog vara ganska krävande och det ingår en del vad och rangliga broar. Finns förmodligen mycket lättare turer att vandra men denna är oslagbart vacker! Tror att om du mäter är det ca 7mil runt. :)
 
Ammarnäs är en bra utgångspunkt för en rundtur på eller runt Ammarfjället. Från Abisko kan man också göra fina rundor. 5-6 dagar räcker också till en runda kring Kebnekaise med Nikkaluokta som utgångspunkt. Och det finns mycket mer........

Lycka till önskar Pelle
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips