100 mil med hund. Vad behövs?

När vi vadade med hund ställdes vi undrande över vad det var med hunden. Han sprang fram och tillbaka och tittade mot oss. Sen sprang han uppströms och hoppade i. När hunden kommit över kom vi fram på samma ställe. På något sätt verkade det som att han hade räknat med hur långt strömmen skulle ta honom medan han simmade. Någon som varit med om liknande? Var väldigt imponerad över den instinkten.
 
Funderar oxå att gå i det här området och har funderat lite hur stor Avansbäcken verkligen är och om man tar sig över. Över Tvärån verkar det finnas en bro. Allafall på kartan

Har fått lite information ifrån folk som bor i området.

"Över tvärån finns det en bro vid en renvaktarstuga, men är det inte så blöt sommar är det inga problem att gå på stenarna över ån. Och avanäsån går oxå att gå över om det inte är så blött, ovanför renvaktarstugan en bra bit brukar aldrig vara nå problem att gå över "

Så det verkar ju helt okej.
 
Glöm inte regntäcke till hunden! Vet som sagt inte vad det är för ras men min hund får vattensvans om han är blöt och kall en längre stund. Väldigt obehagligt för hunden!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips