Svenska Fjällklubben och Fjällfararnas Vita & Gröna band inleder samarbete.

Med samarbetet hoppas man bland annat att kunna öka intresset för långa fjällturer och att höja fjällfärdens status och även kunna bidra med ökad kunskap om fjällens värdefulla och enastående natur och kultur.

Av: ulindh

    


Parterna framhåller att ett samarbete passar mycket bra eftersom båda organisationerna är ideellt arbetande.

Friluftsentusiasterna Annica och Torkel Ideström, som en gång startade banden, framhåller att samarbetet med SFK ”ger arrangemangen en ökad marknadsföringspotential och kunskaper” medan Jan Lundhag, ordförande i Svenska Fjällklubben, framhåller att SFK ges ökade möjligheter att synas inom sin målgrupp. ”Och Svenska Fjällklubben har bra utbildningar för de deltagare som tycker sig behöva en sådan påfyllning innan man startar” säger Jan Lundhag.

Torkel Ideström framhåller att Fjällfararnas Vita & Gröna band har en stor utvecklingspotential och de idéer som bollats under processen fram till dagens tillkännagivande är mycket spännande. "Vår gemensamma förhoppning är att öka intresset för långa fjällturer, att höja fjällfärdens status och att kunna bidra med ökad kunskap om fjällens värdefulla och enastående natur och kultur" säger Torkel Ideström.

Mer information om Svenska Fjällklubben.

Mer information om Fjällfararnas Vita & Gröna Band

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!
I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.
Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips