Stort intresse för Fjällräven Classic

Just nu pågår Fjällräven Classic där drygt 2300 vandrare nu är på väg från Nikkaluokta till Abisko.

Av: ulindh

För elfte året i rad är nu Fjällräven Classic igång. Drygt 2300 vandrare har sedan i fredags den 7:e till söndagen den 9:e augusti startat i Fjällräven Classic. Av dessa 2300 är cirka 1700 utländska turister från runt 30 olika länder. Alla startande har olika bakgrund, från nybörjare till mer erfarna friluftsmänniskor. 

Vandringen på 110 km går från Nikkaluokta till Abisko på Kungsleden.

Mer om Fjällräven Classic

Startlista

Foto: Fjällräven

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips