Nu är Fjällfararnas Hall of Fame i Grövelsjön invigt

Det var en högtidsstund på STF Grövelsjöns fjällstation i lördags när Fjällfararnas Hall of Fame invigdes med bandklippning och tal.

Av: ulindh

I lördags invigdes Fjällfararnas Hall of Fame i Grövelsjön där alla som genomför Fjällfararnas Vita eller Gröna Band kommer att få sitt namn uppsatt.

Inför invigningen och bandklippningen som dagen till ära var vitt och grönt så talade både Charlie Ekberg, platschef på Grövelsjön och Niclas Bentzer sportchef samt "bandets" grundare och eldsjälar Annica och Torkel Ideström.  


Platschef Charlie Ekberg


Annica och Torkel klipper banden


Torkel och Annica tillsammans med sportchef Niclas Bentzer


Här är några av de som fått sitt namn i Hall of Fame

Annica och Torkel kom på idén till Fjällfararnas Vita & Gröna band när de 1997 gjorde sin expedition "Sverige runt" och tog sig för egen maskin runt Sveriges gränser. De åkte skidor från Treriksröset ner till Grövelsjön för att sedan ta cykel ner till Svinesundsbron, där startade de paddlingen HBB, Havspaddlarnas Blå Band. I Haparanda tog de återigen cykeln för att sluta cirkeln vid Treriksröset. När de var ute och paddlade Blå Bandet föddes idén till att det borde finnas ett grönt och vitt band också för den svenska fjällkedjan. så de tog saken i egna händer och såg till att det blev av.

Sedan 2010 när de startade upp Fjällfararnas Gröna & Vita band så har närmare 80 personer genomfört något av banden, vilket innebär att de tagit sig över 130 mil från Grövelsjön till Treriksröset eller tvärtom på ett icke motoriserat sätt.

Följ de pågående turerna.

Till Fjällfararnas Vita & Gröna band


Lappljung som just nu blommar

Läs mer

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips