Korspunktsjakten renoverad

Nu är alla rapporter och kartpunkter inlyfta i nya webbplattformen och jakten kan fortsätta!

Av: Christer Lindh

När vi bytte till nya webbplattformen i somras följde en del material inte med; det var lagrat på ett sätt att det krävdes en hel den handpåläggning för att lyfta över det. En sådan avdelning var "Korspunktsjakten" som vi drog igång 2001.

Nu har flitiga Ulrika och jag lyft in alla rapporter och kartpunkter i nya systemet och jakten kan fortsätta på de punkter som ännu inte sett Utsidan-besök!

Läs om Korspunktsjakten
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!
Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.
2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips