Årets första Gröna Bandetvandrare på väg

Fem stycken har startat sin Gröna Bandetvandring från Grövelsjön till Treriksröset . Först ut var Emil Werling.

Av: ulindh

Fem stycken vandrare har hittills startat från Grövelsjön på väg mot Treriksröset och fler ligger i startgroparna.

Först ut var Emil Werling, sedan Peter Andersson och Lars Åsfeldt och efter dem startade systrarna Lisa och Karin Kinnerud.

Du kan följa de pågående turerna via spot här på Utsidan.

Fjällfararnas Vita eller Gröna Band innebär att man färdas för egen maskin från Treriksröset till Grövelsjön, eller tvärtom. Bandens färg anger vilken årstid turen genomförs. Det är ingen tävling utan syftar till att inspirera till långa turer i vår skandinaviska fjällkedja.

Till helgen 18 - 19 juni invigs Hall of Fame, på Grövelsjöns fjällstation. Fjällfararnas Gröna och Vita Band, som grundats av Annika och Torkel Ideström, har tillsammans med Stf Grövelsjön skapat denna mötesplats där alla namn över de som genomfört utmaningen kommer att sättas upp tillsammans med bilder.

Mer är 50 personer har hittills genomfört något av banden i sin helhet.

Mer om Fjällfararnas Vita & Gröna Band

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips