Hej!
Jag fyller 31 år detta år 2011. Jag är en nyfiken, jordnära, själslig, ärlig grubblare som längtar efter det sanna mötet.
Mitt senaste projekt som jag kommer att behandla i den här bloggen är min längtan och drömm att förändra mitt liv och ge mig utmaningen att vandra sverige "runt". Jag är en nybörjare inom friluftslivet, visserligen har jag alltid älskat naturen och älskar att promenera men det är ju inte riktigt samma sak som en flerdagar ensamvandring i naturen.
Jag har sagt upp mig från mitt jobb, har sagt upp min lägenhet, sista utflyttningsdagen är 31/3 så jag har till dess att i alla fall planera början på min vandring och försöka lösa alla andra praktiska grejer så som:
*vad ska jag göra med alla mina möbler och andra saker jag har sammlat på mig under åren de får ju inte direkt plats i ryggsäcken?
*hur hittar man den bästa utrustningen och vad behöver jag till en sådan vandring?
*måste lära mig att orientera och sådant
* säga upp alla abonemang och adressändra och sådant.
Frågar mig själv den skrämmande tanken om hur och om jag kommer att klara det, har ju bränt mina broar efter mig. Visserligen gjorde jag det medvetet för att det inte bara skulle förbli en drömm som jag på min dödsbedd ångrar att jag inte provade på.
Sen kan ju många tycka att det var till en överdrift att bara kasta mig ut i något utan att prövat på lite först. Jag är en person som måste kunna läggga ner hela min själ i ett projekt annars tycker jag inte det är någon ide att göra det om jag inte kan göra det ordentligt. Halva utmaningen är också att se om jag klarar det. Frågan som många ställer är också varför jag måste göra det helt ensam, det är ju, tycker jag en utmaning också, finns ingen att gömma sig bakom, ingen annan än sig själv att förlita sig på, måste klara allt själv, hälsosamt kallar jag det.
Så jag har mindre än 3 månader på mig att fixa allt som ska fixas och på min födelsedag den första april 2011 är det planerat att jag ska börja.
Skrämmande å ena sidan och å andra sidan spännande!!!
Snälla önska mig lycka till, vi har väl alla varit nybörjare på något och vi har väl alla haft drömmar!
Lite Into-the-wild stuk över det hela.
Bort med alla grejer, ryggsäcken på och ut!
Låter kul faktiskt.