Välkommen! Mattias heter jag. Vandring och friluftsliv är mitt stora intresse. Om ni vill, titta in på Youtube kanalen "mkadventure" för mer från mig.

Smålänning.
Har vandring och friluftsliv som hobby.

Användarnamn: mkadventure72

Intressen: Vandring

Mer på profilsidan




2026:
Februari

Från karta till verklighet

Så många vandringsleder och så lite tid.

Nu är den tiden på året då jag börjar planera vårens och sommarens vandringar. Planera för när jag vill ha semester och vilka leder jag tänker mig att vandra. Vädret kan ändra mina planer, men en grund tanke finns alltid. Förra säsongen fick jag delvis förstörd av ett krånglande vänster ben men det blev några fina turer ändå.

Skåneleden i Maj är en stående vandring för mig. Vecka 20 är tanken. Blir det SL 1 eller SL 2 ? Kanske till och med blir 2 turer till skåne, det har jag gjort tidigare. Trivs väldigt bra på Skåneleden.

Öland. Jag är väldigt sugen på att vandra fyr till fyr på Öland. Tittade på detta redan förra året men eftersom det inte finns någon naturlig vandringsled så är det lite svårt att hitta en bra rutt. Blir väldigt mycket asfalt. Någon som vandrat Öland och har något tips?

Längre fram på sommaren är det ju alltid lockande att åka till fjällen. Några dagar på Fulufjället är en tanke jag har. Där har jag inte kommit så långt i planeringen ännu, vet inte ens när min semester blir. 

Ostkustleden. Jag har 2 etapper kvar på den och dom kommer jag garanterat att vandra i år. Har ju inte så långt dit så det räcker med en helg eller 2-3 dagar.

Men som sagt, planering har bara börjat och mycket kan hända.

//Mattias 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2026-02-23 10:59   Anders_sthlm

Hej! Du verkar vara en trevlig snubbe, så jag ska ge dig lite tips om att vandra på Öland, kanske det även kan då komma andra till del …om dom nu läser detta.
Ja, det kan bli en hel del asfalt-- men det gör inte så mycket, då en del av stränderna är så otroligt steniga , här med runda stenar, att man efter ett tag svär ve’ och förbannelse över att det kan finnas så j***la mycket sten..

Går du ändå där, på mysiga småvägar kommer du att säkert träffa på en otroligt vänlig befolkning, du kan tigga vatten, bli bjuden på kaffe och nybakta bullar, pratstund och annat. Folk där är hur rara som helst.

Hela ostkusten är relativt lättgången.. Dock, det är åkertegar med ett infernaliskt system med trasslig taggtråd, ilskna kossor och fågelskydd på våren, så du behöver kolla tid för detta.
För mig tog den två år att vandra runt. Men jag tog det väldigt långsamt, tältade där jag tyckte det såg bäst ut. Det finns en Mörbylångaled, men den är inte vidare intressant.,,tyvärr
Otroligt mycket fästingar om du frigår i buskage ute på Allvaret. Så kolla först ’hur det ser ut’ undvik sly.

Som Gotlänning är Öland totalt annorlunda, mindre, och mer bebyggt. Mer grönt och tyvärr mer blåsigt.

Kan du paddla kajak, skulle jag nästan ge dig rådet till det i stället.

Men är du inte det minsta korädd och inte heller rädd om brallorna inför klättring över taggtråd så..
 
Svar 2026-02-23 20:39   mkadventure72

Trevligt att du svarade!
Det jag har tittat på är att vandra på västra sidan av Öland, dvs sidan mot Kalmarsund. Det som jag inte riktigt har hittat någon bra väg är egentligen från Köpingsvik till Färjestaden. Färsk vatten är också en grej att fundera på, men som du säger kan man alltid tigga lite. Det finns ju också campingplatser att tälta på. Ska verkligen försöka att få till denna turen i år.
//Mattias
 

Läs mer i bloggen

Vasaloppsleden i midsommar tid

Vandring på klassisk mark. vasaloppsleden från Sälen till Mora.

Började vandra ganska sent på eftermiddagen efter 40 mils bilresa. I den berömda backen efter väg övergången där det brukar vara stopp vid skidloppet var jag helt ensam. 10 km till Smågan genom skog och grusvägar. Tältade tillsammans med myggen utanför stugan i Smågan. 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.