På väg till Lidön fick jag till och med lite surf (med all packning är den lite svår att få upp i fart).
Dag 14 Marum - Hallonsternarna NR
Jag fick medvind denna dag när mina första större farleder skulle passeras så det hjälpte till i överfarterna.
Ðag 13 Familjbesök
Jag fick sällskap av farsan och brorsan genom väddö kanal denna dag och landservice från morsan. Passade även på att byta tillbaka till bentshaft paddeln, så förhoppningsvis inga mer skavsår.
Dag 12 Glupudden - Granskäret
Idag passerades Öregrund och Gräsö, mer bekanta trakter.
Turens andra kaffekopp (eller kafferep då det var mer en kopp) bjöds det på i Gräsö församlingshem av de super trevliga valförättarna, när jag i blötpaddel mundering passade på att rösta. Glad att jag hann med det för det finns inte så många strandnära vallokaler som har öppet. Men här var väl värt besöket.
Dag 11 Sälstugan - Glupudden
Kameran var nerpackad denna dag då Forsmark passerades. Lite spännande var det att passera bassängutsläppet då det strömmar på lite där.
Jag tror att salthalten ökar på, vattnet smakar saltare och det är betydligt mera alger. Vilket är bra när man skrapar i någon sten. Stenarna var något vassa utan för Skatudden vid Söderhamn.
Dag 10 Skutskär - Sälstugan
Denna dag blev det fortsatt paddling i makligt tempo. Det blev 38 km.
Överfarten över Lövstabukten gick bra men mina överfarts sångerna tog slut ungefär halvvägs. För försöka komma på fler för de längre överfartenerna.