Inlägg för paddlingsresa runt Sverige och Norge, och kanske även lite från andra långturer

Användarnamn: friluftmagnus

Intressen:

Mer på profilsidan


Etapp 142-145 (1-4) Runt Bjuröklubb

Det blev en något långsammare start på turen, mycket på grund av väder. Jag hade packat lättare och lätt torrdräkten vara hemma. Så när nästa dag utlovade regn och ökande vid mot eftermiddag blev det att vänta. 

Läger hade jag slagit på Skallöstenen och hade en fin första kväll. 

En dags och en förmiddags väntan gav jag mig iväg för att paddla runt Bjuröklubb. Vinden hade mojnat men vågor och dyning från natten rullade fortfarande in. 

Kusten här hade varit utmanade med både vindskydd och vågor. Nu gick det att paddla mellan alla brytande dyningar vid långrunda sten stränder. 

Lätta lägerplatser var det lite mer ont om med alla stenar, men hittade en sandstrand i Skarppuddsviken med lite plan växtmark bakom där jag kunde dra upp kajaken.

Nästa dag bjud på soligare väder och lite mer av en full dag. Såg en SUP och en kajak på håll. Jag tog in på Sikeåcamping, mest för att fylla på ström i förberedelser för nästa regn blåsa om någon dag. Kärran kom till användning på campingen i alla fall. 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Epilog

Det har tagit sin lilla tid men kanske jag äntligen få till en epilog till detta lilla paddeläventyr.  Med lite tankar, frågor och statistik. 

Idén till projektet fick jag när jag följde farsan målgång av vita bandet vid Treriksröset och skidning mot Kilpisjärvi i början på Corona-pandemin. Vid in och ut zoomning så låg sjöarna nära varandra och sen dök Signaldalsälven upp som ringlande korvsjö-producent nära havet. Så då fick jag idén att det skulle gå att paddla runt Sverige (och delar av Norge) med rätt kort landtransport. Sen var det bara fråga om planering och att få ledigt från jobbet. 

Etapp 153 Målgång

Det var vackert väder denna sista paddeldag. Men ganska få båtar ute jämfört med höga kusten.  Efter någon timme började jag närma mig Fagerstrand och spanade  först bort mot Indalsälvens mynningen. Men det var inte målet denna gång utan vände blicken mot Vistavarv röda industri byggnad. 

Etapp 150-152 (9-11) Höga Kusten

Med Husum passerat och bara sol i väderleksrapporten närmade jag mig höga kusten. Vid skagsudde urskilde sig då höga öarna på andra sidan fjärden.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips