Inlägg för paddlingsresa runt Sverige och Norge, och kanske även lite från andra långturer

Användarnamn: friluftmagnus

Intressen:

Mer på profilsidan


Dag 117 Eriksholmen - Oteren

Denna sista av Atlanten dagar bjöd på vad alla andra som paddlar norge skulle beskriva som rätt bra paddelväder. Till att börja med 10 ms motvind men soligt och 15 C. Själv tyckte jag att motvinden var lite motig och blev ibland nästan stilla stående i vågskvalpet. Men med lite extra tryck i paddlingen kom jag framåt.

Men jag tog mig till Furuflater där jag kunde ta lunch i både våg och vindlä. 

Vinden minskade efterhand och när jag väl var förbi "skitbotten-dalen" (Skibotn) som ledde vinden ut mot Lyngspollen blev det helt vindstilla. 

Tur det, för jag hade nog inte kommit fram  i tid om det blåst som rapporten med 7 ms motvind. Det syns ganska tydligt var det blåste, när jag gick sida mot vinden och när det blev vindstilla.

Det var långt nog när målet synts i fjärran. Men han se en sista tumlare under en pissepaus ca 50 m bort, men den hann lång-dyka innan kameran kom fram. 

Till slut nådde jag fram till Signaldalsälven och sa farväl till Atlantnorge i kvällssolen.

Efter lite serpentiner kom jag fram till E6 men fick ta en lite omväg uppför en kulle då det var för trafikerat att rulla kajaken på vägen. Tillsist nådde jag fram till Lyngskroa där nu ett intensivt sköljande och torkande väntar inför den vidare sötvattensfärden. 

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2024-09-14 13:33   SyngIA
Bra att du sötvattenssköljer allt så att ev laxlus inte överlever. God torklycka!
 

Läs mer i bloggen

Etapp 150-152 (9-11) Höga Kusten

Med Husum passerat och bara sol i väderleksrapporten närmade jag mig höga kusten. Vid skagsudde urskilde sig då höga öarna på andra sidan fjärden.

Etapp 146-149 (5-8) Förbi Umeå fjärdarna.

Dagen började med sol sken, men hade ändå regnjackan på för det var bara ca 13 grader i luften. 

Från Sikeå var det bara att följa kusten från udde till udde. Det var dock kallt så ett till underställ åkte på vid lunch. Mot stulet av dagen nådde jag Sävarfjärden och där fanns det helplötsligt fler öar.

Etapp 142-145 (1-4) Runt Bjuröklubb

Det blev en något långsammare start på turen, mycket på grund av väder. Jag hade packat lättare och lätt torrdräkten vara hemma. Så när nästa dag utlovade regn och ökande vid mot eftermiddag blev det att vänta. 

Läger hade jag slagit på Skallöstenen och hade en fin första kväll. 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips