När vi lyfter från Litza Camp så tar vi vägen förbi Dream Pool för att hämta upp Yngve, Johannes och Martin.
Martin har dessutom fångat en fantastisk fisk på 17 kg i dag uppe i Flatstone Pool i övre Litza.
Halvvägs hem till campen så ser vi en stor hjord med djur o ber helikoptern stanna upp lite då jag och Micke har våra kamror redo, helikoptern ställer sig och hovrar ovanför djuren o vi bränner av en hel hög med kort.
Mitt upp bland alla dessa djur som är oroliga och försöker komma undan helikoptern ser vi ett flertal döda djur liggandes på marken, precis när jag lyfter min Nikon d3s mot dessa så ser jag i ögonvrån något som absolut inte borde finnas här ute 2 timmars helikopter resa från närmsta civlisation.
Jag ser 2 stycken män med långa rockar och ryggsäck springa för fullt bort mot en bergsklyfta, då helikopter föraren ser detta så blir det livat.
Han börjar att prata väldigt ivrigt med någon i sina lurar och mikrofon, sammtidigt som han går ner nära dessa två män som sitter och försöker att gömma sig, när den ena av dem reser sig upp drar han i väg för fullt med helikoptern in mot campen sammtidigt som han pratar mycket exalterat med någon på radion.
Väl hemma på campen kommer Volodya till mig och Micke och vill titta på de kort vi har tagit, jag har ett par riktigt bra kort på dessa män som vi då får reda på är tjuvjägare.
Vi blir underättade om att dessa långa rockar används för att dölja gevären under, och att det var en farlig situation då dom får extrem hårda straff om dom blir tagna.
Man skickar då ut ett par män för att leta efter dem igen med helikoptern, dom hittar inte männen men hittar en båt vid kusten som dom har kommit med.
Vi fick aldrig något vettigt svar på hur denna story slutade, vi frågade vid flera tillfällen och fick bara till svars att man ställer inte sådana frågor i Ryssland. Men sista kvällen i campen tillbringade jag själv med ryssarna för alla andra blev kvar ute i tält camperna pga. dimman. Då fick jag veta en hel del om vad som hände med denna tjuvjakt, ett tips är att inte tjuv jaga i Ryssland ;-)
För att läsa storyn i sin helhet följ länken nedan
www.hardcoreflyfishing.se/2010/12/21/se/kharlovkacom-asr-1773229