Kajsa-Warg i sitt esse! norrlänning som hon är,
(Logga in för att skriva en kommentar)
2014-02-23 18:19   kjellapa
Betyg4
Fränt! Vad är det för båt?
 
2014-02-28 07:01   Lars Kajsa-Warg Wærnhoff

hej! det är en laxsnipa från bottenhavskusten byggd 1915 eller tidigare, helt i kärnfuru, 7x1,95m, djupgående 0,40-0.50m, tyvärr förliste hon för en del år sedan, se min sida/bilder
 
2014-02-28 17:26   kjellapa

Okej. Jag har haft getögat på blekingeekor ett tag. 5-7m ungefär. Tror du det är kul att insjösegla dom? Tar man sig igenom åar och sånt eller blir det för tungrott?
Vad vägde båten?

Beklagar förlisningen!
 
Svar 2014-03-01 06:27   Lars Kajsa-Warg Wærnhoff

för injösegling passar de nog lika bra som för skärgårdssegling när det gäller fritidsbruk, när de blir såpass stora som 5-7 meter är de inte nåra utpräglade rodddbåtar men i smult vatten okey att ro, men om du kompletterer med en snurra så blir du ju helgarderad, segel, rodd å liten motor, det konceptet gilla jag!
min kajsa-warg va nog rätt lätt i förhållande till storleken då hon va helt byggd i kärnfuru men med extravikt av plastningen på utsidan, svårt att säga vad hon vägde,
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.