Sarekmassivet

Album: Sarek, September-09

Sprang runt och fotade på den lilla kullen mellan Pierikvaratj och Pierikjaures norra strand. Fotot är taget upp mot Sarekmassivet.
(Logga in för att skriva en kommentar)
2009-09-24 19:34   tunsta
Betyg4
Fina färgkombinationer, det brandgula mot det svarta.
 
2009-09-24 20:05   annakari
Betyg5
Bilden ger ett intryck av att vara svartvit om det inte vore för det orange. Annorlunda, vackra bilder du tagit.
 
2009-09-28 01:16   Akaren

Landskapet är så bedårande! Och i höstskrud!
 
2009-09-30 22:26   mcbain
Betyg5
Snygga bilder.
 
2009-10-12 18:12   Annicas fjällängtan

Otroligt fina bild.
 
2010-01-26 18:30   Håkan Friberg

Hej Björn! Jag gillar verkligen hela ditt album från din septembervandring i Sarek. Det ligger ett visst mått av avund i min beundran av bilderna, eftersom jag - ännu - inte haft möjlighet att finnas där när höstfärgerna flammar. Kan du inte tänka dig att publicera en text om turen?
Håller tummarna gör
HåkanF
 
Svar 2010-01-26 22:05   Nordbjörn

Hej Håkan! Jättekul att du gillar bilderna och hoppas att du själv får möjlighet att höstvandra i Sarek någon gång framöver. Själv vill jag absolut se Rapadalen i höstskrud så jag lär nog leta mig tillbaka under fler Septemberveckor i framtiden.
Det var faktiskt i ett inlägg av dig här på utsidan som jag hittade inspiration till mitt vägval Suorva-Guhkesvagge via sjön Sliehkkojavrre och därmed fick bilden på Ahkka. Bra idé att skriva ihop något om turen. Om tid finns och mitt detaljminne inte sviker mig så kanske det blir en text så småningom :)

//Björn
 
2010-01-27 06:51   Håkan Friberg

Vad kul! Då känner jag mig lite delaktig! :-)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.