Bakvägen Nikkaloukta-Tarfala-Kebnekaise-Nikkaluokta.
Av: äbba -
se fler färdspår av äbba
Utgångspunkt Nikkalouka. Vi följde sommarleden och ganska precis efter bron vek vi av åt höger på en mindre stig (kartan markerar den som svårorienterad). Tog första nattlägret vid sjöarna på Cievrracohkka's östliga sluttningar på en höjd av ca 940 möh.
Dag två genom Cievrraláhku (dalen) mot sjön Várdu, 1316. Finns potentiella tältplatser syd-väst om sjön. Ganska stenig vandring men fantastisk utsikt över U-dalar, fantastiska vyer.
Dag tre följdes, det som på kartan markeras som omarkerad led, mot Kaskasavagge. Vackra vyer mot Nischglaciären Kaskasatjåkka.
Luncha vid sjön strax under, inklämd mellan topparna. Passade på att ta ett dopp. Virader mot Kaskasavagge men vek av åt vänster (söder ut), kraftig stigning både upp och ned. Slog läger vid strandkanten av Guabirjávrrit.
Dag fyra gick upp ur dalen mot Gaskkasjávri vidare utefter glaciärskanten ner mot Darfáljávri mot Tarfalastugan. Följde leden ner och slog läger i närheten av bron mot Keb.
Dag fem innebar topptur på Kebnekaise via västra vägen.
Tillbaka till nattlägret
Dag sex tog vi 'motorvägen' förbi lappdonalds mot Nikkaluokta.
En stenig och påfrestande vandring men med oslagbara vyer och tystnad. Vi mötte två personer under hela vandringen.
Mobilteckningen är varierande och i vissa fall inte alls.
(Det är absolut lättar att se på fjällkartan.)
Dag två genom Cievrraláhku (dalen) mot sjön Várdu, 1316. Finns potentiella tältplatser syd-väst om sjön. Ganska stenig vandring men fantastisk utsikt över U-dalar, fantastiska vyer.
Dag tre följdes, det som på kartan markeras som omarkerad led, mot Kaskasavagge. Vackra vyer mot Nischglaciären Kaskasatjåkka.
Luncha vid sjön strax under, inklämd mellan topparna. Passade på att ta ett dopp. Virader mot Kaskasavagge men vek av åt vänster (söder ut), kraftig stigning både upp och ned. Slog läger vid strandkanten av Guabirjávrrit.
Dag fyra gick upp ur dalen mot Gaskkasjávri vidare utefter glaciärskanten ner mot Darfáljávri mot Tarfalastugan. Följde leden ner och slog läger i närheten av bron mot Keb.
Dag fem innebar topptur på Kebnekaise via västra vägen.
Tillbaka till nattlägret
Dag sex tog vi 'motorvägen' förbi lappdonalds mot Nikkaluokta.
En stenig och påfrestande vandring men med oslagbara vyer och tystnad. Vi mötte två personer under hela vandringen.
Mobilteckningen är varierande och i vissa fall inte alls.
(Det är absolut lättar att se på fjällkartan.)
Längd: 8.2 mil