Visa digitalafoton

Skulle behöva lite tips på att använda mina digitala foton, provade en digitalram men blev besviken på kvaliteten. Skulle vilja se dem digitalt på något "smidigt sätt".Hur gör ni?
/David
 
Men hur menar du? vill du visa dem ett och ett för folk? ha dem på väggen? eller?

Efter en herrans massa år med projektor och vit duk kör jag numera HDMI-kabel till TV. Om man ska visa bilder för några polare hemma så fungerar det ju riktigt bra tycker jag.

För att spika upp på väggen så har jag fortfarande fysiska papper. bättre kvalitet och billigare än 30 fotoramar.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Min tanke skulle vara att på något smidigt sätt ha de rullande. Man tar foton sen blir de bara liggande på datorn. Provade en fotoram men upplösningen var gräslig. Man får ju en tv för samma pris som en bättre fotoram. Är villrådig på hur jag skall göra och vilken teknik/ funktion som är smidigt och att det blir gjort.
 

avslutad210712

Gäst
En tv med 1920x1080 i upplösning med inbyggd mediaspelare är troligen det enklaste.

En iPad med retina-skärm (börjar finnas Android-plattor med liknande upplösning) torde ge riktigt bra bilder men storleken är lite väl liten.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips