Vilken rovfågel?

Hej,

i slutet av juli var vi upp till Skäckerfjällen strax norr om Åre och paddlade och vandrade. Vi två olika tillfällen såg vi rovfågel som vi med relativt begränsade kunskaper inte lyckades identifiera men fock fota. Så tänkte se om någon här är mer fena på fåglar och kan hjälpa oss att avgöra vad det var vi såg.

Jag har satt ihop två kollage på dem. Den första stötte vi på när vi paddlade, precis i mynningen till Rutsälven, flög runt i luften ovanför oss.

Andra fågeln var uppe vid en större fjälltjärn där vi slagit upp tälten. Ett par av dem flög runt i bortre ändan av dalen när vi kom fram och slog upp vårt tält och lite senare såg vi att en gått ned och satt sig på en sten. Det retade visst gallfeber på måsarna i där för de gjorde ständiga anfall och attacker mot den rätt mycket större bruna fågeln som helt lugnt och kaxigt satt kvar. Hade inte mer än 200 mm zoom på kameran så lyckades inte få bättre bilder än så här. Förstår om det kan vara svårt att säga något men hoppas på lite tips.

Tack för all hjälp,
Karl-Petter
 

Bilagor

  • fågel1.jpg
    fågel1.jpg
    16.6 KB · Visningar: 1,214
  • fågel2.jpg
    fågel2.jpg
    131.9 KB · Visningar: 905

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Tackar! Det var två gissningar vi hade uppe men sedan när jag kollade upp fiskgjuse hade alla vita huvuden så blev väldigt osäker. Så det är inte ovanligt med mörkt/svart huvud hos fiskgjusen?
 
Tackar! Det var två gissningar vi hade uppe men sedan när jag kollade upp fiskgjuse hade alla vita huvuden så blev väldigt osäker. Så det är inte ovanligt med mörkt/svart huvud hos fiskgjusen?
Det är en Fiskgjuse .Lite otur att underdelen ligger i skuggan.
Så jag gjorde bilden lite ljusare så kan du se att det är en Fiskgjuse
fågel1_Ljusare.jpg
 
Tackar! Det var två gissningar vi hade uppe men sedan när jag kollade upp fiskgjuse hade alla vita huvuden så blev väldigt osäker. Så det är inte ovanligt med mörkt/svart huvud hos fiskgjusen?

Fiskgjuse, liksom vråkar och örnar kan variera ganska mycket i sitt utseende. T ex ormvråkar kan vara alltifrån mörkbruna till nästan vita. Men det finns detaljer som sällan varierar på dessa typer av fåglar, och det är dem man får leta efter. Dessa karaktärer beskrivs i bra fågelböcker som t ex Fågelguiden. Men sen krävs det en hel del praktisk övning också för att kunna bestämma de exemplar som är luriga. Rovfåglar är svårt. Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips