Vaska guld och paddla kanot

Jag och min flickvän funderar på att sticka ut och paddla nån vecka i slutet av augusti eller början på september.

Förutom de obligatoriska turerna med föräldrar när vi var små är vi oerfarna, och letar därför efter lätta leder med kanotuthyrning och bra campingmöjligheter.

Hon sköter fisket, så det bör finnas möjlighet att köpa fiskekort.

Medans hon fiskar tänkte jag sysselsätta mig med att lära mig vaska guld. Jag har sökt efter lämpliga platser på nätet, men bara hittat ett ställe i Småland (för långt söderut) och ett i Karesuando (för mycket mygg för hennes smak, för lite skog för min smak).

Kring Sveriges guldkust runt om Skellefteå finns det en lovande ställen att hyra kanot, men inte ett ord om guldvaskning.

Nån som har några bra tips? Det bör som sagt inte vara alltför strapatsrikt eftersom det är första gången vi ger oss ut, men vi vill inte bo på en camping heller. Nåt ska man ju använda sitt sunda förnuft till. :)
 
för mycket

Hej
Låter som om ni försöker få in för mycket i paketet, paddling vaskning och fiske. Dessutom i lätta vatten då ni är oerfarna paddlare (?). Sikta in er på den viktigaste, mest prioriterade aktiviteten och låt det andra komma senare. Paddla i lätta vatten låter som det ni borde rikta in er på, och finns det vatten finns det oftast fisk. Guldet däremot kanske blir till sand.
roland
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Kolla på kartan

Du skall hitta en bäck 1-3 meter bred. Man vaskar lämpligen nedanför en lite längre fors, fallhöjd minst 30m/km. Strömmen river med sig guldet som avsätts i det lugnare partiet nedanför. Sedan är det som att spela på lotto. Det gäller att ha lite tur.

Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips