• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vandring (samt WWOOFing) i Nepal/Himalaya

Hejsan alla äventyrare,

Till hösten (September eller Oktober) tänker jag resa till Nepal och WWOOF:a (Willing Workers On Organic Farms) På detta sätt kan man arbeta lite på olika jordbruk och i utbyte får man mat och husrum. Gratis förutom en liten administrativ kostnad... Som en voluntärorganisation utan de skyhöga avgifter vanliga voluntärorganisationer har... Läs mer på http://www.wwoofnepal.org

JAg tänkte vara borta i 3-9 månader. Den stora osäkerheten ligger i att jag inte bestämt ännu om jag bara skall vara i Nepal eller om jag skall resa vidare till exempelvis Nya Zealand sedan.

JAg hade tänkt uppleva Annapurnaregionen, Langtang National Park och givetvis Everestregionen. Skall givetvis vandra upp till Namche Bazaar och kanske Everest Base Camp Under min vistelse i Nepal. Troligtvis kommer jag även tillbringa tid i Kathmandu.

Jag hoppas på mycket vandring och se vackra platser, mycket kulturutbyte och flytta runt mellan olika små jordbruk och arbeta för mat och husrum. Lära känna mycket nya människor!

Jag är just i början av min reseplanering och skulle vilja få alla tips man möjligtvis kan behöva veta om området Nepal, "Dos and Don'ts", visum och olika tillstånd, Billiga resor dit, lärdomar av andra, Kostnader/Budget?! osv...

Dela gärna med dig av det du vet!! Jag skulle vara otroligt tacksam. Tips från andra som gjort liknande resor är ovärderliga..

Med vänlig hälsning,

Martin
 
Hej Martin!
Vilken fin idé!! Jag själv funderar på att i januari 2008 åka iväg med transsibiriska ännu en gång, över till peking, och därifrån overland med det nya fina tåget till Tibet. Därifrån overland genom Indien, till Nepal, där jag vill vistas merparten av min tid. Vandra, och gärna upp till Mt Everest basecamp. Jag är dock ganska ny när det gäller vandring, så jag får väl ta det peu om peu. Jag vill vistas i byarna, inte hasta mig framåt. TAck för tipset om Wwoof.Jag har funderat på vad jag kunde jobba med där, för jag vill vara en stund i Nepal. Wwoof är ju en bra idé!! Du borde kunna köpa ditt visum till Nepal vid ankomst. Ha det så bra. Mvh, Anne
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
vagabonden; sa:
Hej Martin!
Vilken fin idé!! Jag själv funderar på att i januari 2008 åka iväg med transsibiriska ännu en gång, över till peking, och därifrån overland med det nya fina tåget till Tibet. Därifrån overland genom Indien, till Nepal, där jag vill vistas merparten av min tid. Vandra, och gärna upp till Mt Everest basecamp. Jag är dock ganska ny när det gäller vandring, så jag får väl ta det peu om peu. Jag vill vistas i byarna, inte hasta mig framåt. TAck för tipset om Wwoof.Jag har funderat på vad jag kunde jobba med där, för jag vill vara en stund i Nepal. Wwoof är ju en bra idé!! Du borde kunna köpa ditt visum till Nepal vid ankomst. Ha det så bra. Mvh, Anne

Går det nuförtiden utan för mycket meck? Varför/hur tar du dig via Indien till Nepal? Låter skumt. Sikim mäste väl ändå vara stängt fortfarande. Via ladakh/kashmir låter också underligt.

//Schysst by the way med en seriös organisation som inte är så komersiell.

Råd? Nepal var ganska enkelt när jag var där för länge sedan. Nepaleser är laid back.

Skall du gå upp till Everest Bc så gå huvudleden om du inte vill ha för mycket äventyr. När jag var där så var de mindre använda stigarna ofta i mycket dåligt skick. Det kan ha ändrats dock.

[Ändrat av Snubben 2007-05-22 kl 09:49]
 
Du kan wwoofa på NZ också!
Själv har jag wwoofat 2 gånger när jag reste runt på NZ, det ena wwoofingarbetet ledde till ett riktigt arbete på granngården där jag plockade äpplen och skördade humle. Planera inte för mycket att till det wwoofingstället ska jag och där ska jag stanna si och så länge.... utan testa ett ställe bara och trivs du så stanna annars åker du bara vidare dagen efter till ett annat ställe. Kan vara lite krångligt att ringa runt och hitta gårdar som vill och kan ta emot arbetare precis när du vill....
 
Jo, dom har ju öppnat en gräns mellan tibet och sikkim nu. jag var i sikkim år 2005 och i darjeeling. därifrån över till nepal är det inte långt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips