Vada över Låddejåhkå i Padjelanta, väster om stugan

Hej! Vi är två som planerar att gå Padjelantaleden i mitten av augusti. Vi börjar vid Akka och går söderut till Staloloukta och vända tillbaka där. För att gå samma väg så lite som möjligt tänkte vi ena vägen undvika stugan vid Låddejåhkå och istället gå vadet som ligger mellan stugan och mynningen i Vastenjaure, alltså drygt 1,5 km väster om stugan. Jag ser att det finns en vadmarkering på kartan, men hittar inget om hur svårt vadet är. Är det någon som har provat det och vet ungefär hur svårt vadet är?
 
Jag minns en diskussion på en annan ställa om just denna vad. Där fanns en som påstod att det var ingen bra vadställa mer en ställa där det gick att korsa med fyrhjulingar. Men ni kan ju kolla med stugvärden på vägen till Staloluokta eller ta en kvällspromenad dit för att kolla läget.
För mer variation kan ni ju ta den gamla leden från Gisuris förbi Njierek på vägen till Staloluokta och avsluta i Vaisaluokta istället för Änonjalme, sen finns den gamla leden mellan Stalo och Arasluokta öster om Stuor Dijdder. Då blir det inte mycket ni går på vägen upp och ner.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack! Det var de vägarna vi tänkt gå, fast andra hållet så att vi börjar i Vaisaloukta och slutar i Änonjalmme för sträckan Änonjalmme - Gisuris har vi gått en gång, men inte andra hållet. Men med det hållet blir det på hemvägen man går förbi Låddejåhkå-stugan. Som du säger är det ju en rätt liten del av hela sträckan som man får gå två gånger, men med det där vadet tänkte vi att det blir ytterligare lite mindre som är det. Men vi kan ju också chansa och om det skulle vara för svårt ser det ut att kunna gå utmed norrsidan av Låddejåhkå österut mot stugan och bron.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips