Trapper Respons eller Fighter?

pedro.pettersson@lm.se ()

Gäst
Är det någon som har erfarenhet av dessa kajaker.
Funderar på att köpa.
 

pelle.a@marknadsteam.se (Pelle)

Gäst
Baltic, point 65

Tjena!
Köp en kajak du kan "växa" med. Fightern har jag inte någon erfarenhet av men Responsen tycker jag är lite tråkigt flatbottnad. Det verkar vara en nybörjarkajak som är kul en månad ungefär, beter sig lite som en kork i vattnet och inger en falsk trygghetskänsla.
Har denna säsong paddlat en Trapper Baltic som är samma som Point 65 K1s. Den är rundbottnad och lite rank men det vänjer man sig vid ganska snabbt. Jag använder min för motionsträning i allt tuffare väder samt som "fiskebåt" den är helt outstanding att flugfiska ifrån.
Det här är erfarenheter från en som är ganska grön i denna sport. Det viktigaste köprådet jag fick var att man bör testa sig fram utan att lyssna så mycket på andra.
Prova gärna en Baltic.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

jillis@telia.com (Jonas)

Gäst
Tips.....

Har inte paddlat några av de modeller som du nämner, men mitt tips är att du själv testar dom.. hyr gärna av någon som säljer samma kajaker.... man brukar då få dra av hyrpriset när man köper.. Det viktigaste är att du känner att den känns bra i vattnet.. alla har vi olika krav på kajaker vad det gäller sittbrunn, roder eller ej, skädda eller ej.. rankt, eller stabil, packskott, snabbhet... höjd bakom sittbrunn, packvolym... kan vara svårt att hitta rätt i början, men med erfarenhet så kommer man fram till vad man gillar... så börja med att testa..


Mvh Jonas
 

Björn.E

Gäst
Bra,tror jag....

Hej!
Jag var och paddlade i stockholms skärgård i somras och då
hyrde vi just en Trapper respons. Det var min andra kajak
jag har paddlat,så min erfarenhet sträcker sig inte så långt.
Men det var en ganska stadig kajak utan att vara tråkig med
rejäla packluckor. Men sittbrunnen saknade ett riktigt ryggstöd och jag fick ordentligt ont i ryggen efter tre dagars
paddling. Rodret fungerade bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips