Tokina 24-200mm - Erfarenheter?

Jag funderar på Tokinas 24-200mm (3.5-5.6) att ha som rese- och allroundobjektiv.

Det har stort zoomomfång och kompakta mått men är ganska tungt (= stabilt byggt?) Det jag snappat upp på webben om optiska prestanda är övervägande positivt (med de vanliga reservationerna för att det ju ändå är en zoom).

Har någon på Utsidan använt det här objektivet? Eller har någon ett tips om alternativt objektiv mellan åtminstone 28mm och kort tele?

Sven
 
Jag har också läst om tokinan och alla verka tycka den är bra (och tung), men det verkar som ingen säljer den i sverige? Har du sett nånstans dom säljer den?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips