Springa från Göteborg till Halmstad(hjälp med vägval)

Hej
Tänkte springa från Göteborg till Halmstad någon gång framöver. Får se om det blir av i vinter (sova på vandrarhem, eller möjligen i tält) eller om det dröjer till sommaren (tälta). Är det någon som tagit sig samma sträcka till fots eller cyklandes och har några åsikter om vägval? Vore ju fint att kunna hålla sig till vattnet större delen av vägen.

tack
/Joel
 
Det

finns som du kanske vet en cykelled som heter Ginstleden och som håller sig kustnära på huvudsakligen asfaltsunderlag. Jag har åkt den på rullskridskor.
http://sik.skridsko.net/sommaraktiviteter/hjul/hjul-v.asp?ID=94
http://sik.skridsko.net/sommaraktiviteter/hjul/hjul-v.asp?ID=34
http://sik.skridsko.net/sommaraktiviteter/hjul/hjul-v.asp?ID=664

Skall du jogga så kan du bitvis springa på själva stranden t ex norr och söder om Falkenberg. Finns åtminstone en gammal tråd om vandring Falkenberg-Halmstad. Sök här på forumen.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips