Scarpa T2

Är det någon som har erfarenhet av att använda en Scarpa T2 pjäxa ihop med en randonee bindning? Funkar det?
 
Svar

owin; sa:
Är det någon som har erfarenhet av att använda en Scarpa T2 pjäxa ihop med en randonee bindning? Funkar det?

Hmm, jag har INTE använt T2 tillsammans med randonee-bindning men svarar ändå... :) Det kommer INTE att fungera i Diamir-bindningar eller andra bindningar med vanlig skid-tådel. De bindningar du ska prova ska vara de med "vajer" där fram. Min kära mor köpte ett par Silvretta och kanske skulle ett par telispjucks kunnas tryckas ner i dessa.

Får jag fråga varför du vill köra randonne med T2? Om du biter i lite går det ganska bra att hajka med telemark och sen köra paralellsvängar ner, ganska vanligt att folk gör så i Kanada och USA.

Den här bindningen har bygel-tådel:
http://www.dynafit.at/sil/en/products-silvretta500.html
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.