Pentax Espio 105WR

Finns det någon som kan säga nåt om denna kamera??, är den bra eller dålig?

Tänkte att den skulle få ersätta min stulna (Grrrr!) Pentax Espio 115G (obs ej 115v) som jag han ta ca 50 rullar innan en tjuvig thailändare snodde den.
Den kameran tog alltid riktigt bra bilder faktiskt!.
Tänkte att jag skulle ha en lite tåligare kamera som tål sand o vatten och har zoom.

Mvh Lasse
 
Jag har en sådan kamera men om jag skulle köpt idag hade jag köpt en digitalkamera och ett vattentät hus istället. Då jag köpte för några år sedan var digitalkameror med 3x zoom för dyra för min smak.

Men tillbaka till Pentaxen:Jag har haft den hängande utanpå kajaken och i fickan i regn och på både skid- och skridskotur och den har inte klagat på fukt. Tar bar bilder utomhus i sol men bländaröppningen är lite begränsande inmhus eller i skymning men helt OK för att vara en kompaktkamera tycker jag.

Så fundera på en digital men vill du ha en pentax så är den enligt min mening tillräckligt vattentålig (dock inte snorkla/dyka såklart).

/Patrik
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Vattentät digital

Hej

Köpte för ca två veckor sedan en Pentax 33WR.
vattentät 3 megapixel och 3x optiskzoom.
Jätte nöjd så här långt perfekt kajakkamera.


Jeppe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips