Påskturen

Då har man varit hemma ett antal timmar efter påskens äventyr.

Vi begav oss från Osby runt 12.30 på torsdagen och var framme i Koarp runt 13.00 på söndagen (kust kust leden sträckorna 8-13) det blev en vandring på lite över 9 mil och avverkades fortare än jag hade planerat. Som helhet så var vandringen rätt lätt men det fanns små tunga partier som runt Åsljunga och Snibe stua. Vädret var helt underbart på dagarna men kröp under 0-strecket på de två första nätterna, den sista natten var riktigt varm o skön.

Nu ska det bara planeras för nästa vandring.

/Anders
 
Själv så var man på andra hållet, gick från Glimåkra till Östafors under påskhelgen. Helt fantastiskt väder och inga mygg som var kläckta än!

Medelsvår vandring, ganska mycket stigningar i slutet när man närma sig Östafors, men tar man det lugnt bara så är det inga problem, rekomenderas varmt!

//Fredde
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips