Nybörjare klättring

Hej!

Jag är ny inom klättring och har fastnat totalt! Fram tills nu har jag klättrat på gym ett 10 tal gånger och lyckats ta mig upp på ett par stycken 6A leder. Men nu till min fråga, jag vill ha ett mål att sträva efter inom det närmsta året. Vad skulle ni mer erfarna klättrare säga är ett rimligt mål för någon som vill utvecklas och hinner klättra ca 2 gånger i veckan?

Tacksam för alla svar!

Mvh
 
Allt beror på vilka förutsättningar du har. Min erfarenhet är att nästan alla rätt fort kommer till typ 6b om man lägger manken till. Mer än så kräver en del jobb. Viktigast är dock förstås att ha kul :)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Om vi begränsar "klättring" till "jaga grader på topprepsklättring inomhus" så vore det inte ett orimligt mål att gå från 6a till 6c+ inom ett år. (Väldigt mycket beroende på dina personliga förutsättningar i förhållande till vilken typ av leder du hittar på ditt klättergym.)

Lyfter du blicken finns det andra mål. Ett "tråkigt" men smart mål är exempelvis att hålla sig skadefri. Det är lätt att sabba fingerleder om du går ut för hårt.
Ett annat givet mål är förstås att leda de grader du topprepsklättrar nu.
Ett tredje att klättra motsvarande grader utomhus.

Inte för att det är fel att bara fokusera på "plastgrader" om det är det du tycker är roligast. Men klättring är oerhört mycket mer än så.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips