myggplåga i funäsdalen

Hej

Jag har funderingar att vandra i Funäsdalen någon vecka under perioden
midommar till 20 aug. Myggplågan förstör ju hela nöjet

Vilka veckor bör jag undvika ?

aulle
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Hej

Jag har funderingar att vandra i Funäsdalen någon vecka under perioden
midommar till 20 aug. Myggplågan förstör ju hela nöjet

Vilka veckor bör jag undvika ?

aulle

Plågan är som värst i samband med första kläckningen och avtar sedan (så sakteliga). Kan tänka mig att myggen redan kläckts i samband med midsommar i Funäsdalen, i alla fall nere i dalregionerna.

I mitten och slutet av augusti kan frostnätter ha minskat myggnärvaron betydligt och även om mygg fortfarande finns i omgivningarna tenderar de att vara betydligt mindre aggressiva denna tid på året.

Mitt svar är: undvik att vandra i nära anslutning till premiärmyggkläckningen. Prickar du in tiden innan, kan du slippa dem helt och hållet, men min gissning är att myggen är aktiva redan vid midsommar i Funäsdalen. Rekommenderas då att vandra så sent som möjligt.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.