Manuella kameror som hänger sig

Hej,
ett par av mina manuella kameror råkar ibland utför ett frustrerande fenomen. När man sitter och leker med avtryckaren, kollar bländaren på lite längre slutartider osv (jag har alltså ingen film i kameran) så låser sig avtryckaren. Det går alltså inte att trycka av och det går inte att dra fram en ny ruta och "ladda om"

Jag antar att jag inte är ensam om detta- vad kan jag göra för att "få igång" avtryckarn igen (utan att ladda kameran m film)?

/ben
 
hmm,

testade precis att trycka i en rulle film men det hjälpte inte ändå (minnet sviktar lite- det var typ två år sen jag satt och pillade senast)

Med andra ord har nu avtryckaren låst sig helt och jag kan inte få den att funka! Det är en Nikon FM2n som krånglar nu men det har hänt min gamla Konica också

Hjälp!!!

tack på förhand

/ben
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
fixat

hmm,
det här blev ett offentliggörande av min tekniska inkompetens- kom på att man måste frigöra filmframmataren för att kunna trycka av.

det löste sig alltså...

/b
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips